Nakon više od godinu dana od imenovanja, Etičko povjerenstvo Sveučilišta u Zagrebu dostavilo je mišljenje o slučaju diskriminacije Darija Krešića s Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu
Priopćenje Kontre i Iskoraka prenosimo u cijelosti:
Danas smo zaprimile/-i mišljenje Etičkog povjerenstva Sveučilišta u Zagrebu koje je imenovano vezano za slučaj diskriminacije g. Darija Krešića, zaposlenog na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu. Dostavljeno je također i mišljenje Etičkog savjeta Sveučilišta u Zagrebu. Navedeno mišljenje Etičkog povjerenstva je datirano 5. ožujka 2012. godine.
Podsjećamo, gospodin Krešić se obratio udrugama Kontra i Iskorak prvi puta 2009. g. zbog uznemiravanja na radnom mjestu od strane kolega profesora Božidara Kličeka i neposredno nadređene osobe profesora Željka Hutinskog.
Kolege i nadređeni su ponavljano iznosili šale i opaske kojima su se ismijavali sa spolnom orijentacijom gospodina Krešića. Nakon dopisa koji je naš odvjetnik uputio upravi Fakulteta organizacije i informatike, profesori Kliček i Hutinski pismeno su se ispričali zbog uznemiravanja. Nakon toga, g. Krešić je očekivao normalizaciju odnosa na Fakultetu, međutim upravo suprotno se dogodilo. Dario Krešić, koji se nakon stjecanja doktorata na Sveučilištu u Erlangenu - jednom od vodećih njemačkih sveučilišta - kao znanstvenik-povratnik zaposlio na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu, od tada je od strane uprave Fakulteta sustavno sprečavan u redovnom napredovanju na radnom mjestu.
Dr.sc. Krešić podnio je stoga pred Općinskim sudom u Varaždinu antidiskriminacijsku tužbu protiv Fakulteta organizacije i informatike, a kojoj su se kao umješači pridružile udruge Kontra i Iskorak te Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova.
Tužba protiv Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu je prva tužba takve vrste u Hrvatskoj, što je izuzetno važno jer građani često zbog straha od gubitka radnog mjesta ne prijavljuju diskriminaciju na radnom mjestu.
Nakon podnošenja tužbe, Fakultet organizacije i informatike pokrenuo je etički postupak protiv g. Krešića, dakle pokrenuo je postupak protiv žrtve diskriminacije, ali isti nije pokretao protiv počinitelja diskriminacije.
Sveučilište je, nakon žalbe g. Krešića na takav postupak, imenovalo Etičko povjerenstvo vezano za ovaj postupak. Danas, nakon više od godinu dana od imenovanja tog Etičkog povjerenstva, Sveučilište je dostavilo mišljenje.
U mišljenju Etičkog povjerenstva navodi se između ostaloga: "...postupak Etičkog povjerenstva Fakulteta organizacije i informatike, suprotan je čl. 7. Zakona o suzbijanju diskriminacije te čl. 2 Zakona o ravnopravnosti spolova budući da predmetni zakoni zabranjuju tzv. viktimizaciju, odnosno propisuju da nitko ne smije trpjeti štetne posljedice zbog toga što je kao svjedok ili žrtva diskriminacije na temelju spola dao iskaz pred nadležnim tijelom ili upozorio javnost na slučaj diskriminacije. S obzirom na prethodno navedeno, ad hoc Etičko povjerenstvo Sveučilišta u Zagrebu, nakon što je uzelo u obzir sve okolnosti slučaja i činjenično stanje, te važeće pozitivne propise Republike Hrvatske, smatra da je mišljenje Etičkog povjerenstva Fakulteta organizacije i informatike nepotpuno i, stoga, nevaljano."
U dopisu Etičkog savjeta Sveučilišta u Zagrebu posebno je navedeno i da "Etički savjet Sveučilišta u Zagrebu izjavljuje da je na Sveučilištu u Zagrebu neprihvatljiv svaki oblik neposredne i posredne diskriminacije".